Śladami Marii Konopnickiej
14 listopada 2022 r. blisko pięćdziesięcioosobowa grupa młodzieży uczestniczyła w wycieczce śladami Marii Konopnickiej zorganizowanej przez SPM.
W programie znalazło się zwiedzanie Muzeum Marii Konopnickiej w Bronowie, w którym pisarka spędziła 10 lat. Obecnie w dworku znajdują się dwie izby muzealne: Izba Pamięci M. Konopnickiej z licznymi pamiątkami po autorce, Izba Zbiorów Oświatowych oraz sala wystaw czasowych.
Młodzież zwiedziała także Zespół pałacowo-parkowego w Nieborowie i Arkadii, z którym związany był Jan Konopnicki, syn pisarki. W pałacu znajduje się obecnie muzeum wnętrz rezydencji pałacowej z XVII-XIX wieku, oparte na ocalałym wyposażeniu pałacu i jego kolekcjach (rzeźba, obrazy, grafika, meble, brązy, porcelana i szkło, srebra, zegary, tkaniny, zbiory biblioteczne), uzupełnione obiektami sztuki i rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie.
Konopnicki dzierżawił radziwiłłowskie młyny nad rzeką Skierniewką. Związki poetki z Nieborowem i Arkadią trwały przez dwadzieścia lat od 1884 do 1903r. W latach 1893-1903 Konopnicka była częstym gościem w Arkadii, a nawet nosiła się z zamiarem stałego osiedlenia.
Młodzież wzięła udział w lekcji muzealnej zakończonej grą edukacyjną.
Podsumowanie wyjazdu stanowił wspólny posiłek.
Wydarzenie zorganizowane zostało w ramach projektu „Zainspirowani Konopnicką czyli nieznane atrakcje województwa łódzkiego” realizowanego ze środków Samorządu Województwa Łódzkiego.
Bronów
Nieborów
Zadanie jest współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Łódzkiego.